Čo potrebujete vedieť
Naj články
- Esmal a jeho využitie
- Koľko ľudí zvládne Zem?
- Vyrieši grafén svetovú krízu s vodou?
- Sedačky na mieru: Dizajn a pohodlie, ktoré v obchode nezoženiete
- Pasívne domy z prírodných materiálov
- JE S NÁMI KONEC? FILM
- Montáž drevohliníkových okien MINTAL Style
- Staviate rodinný dom, ale nemáte dosť skúseností alebo časovú kapacitu? Objednajte si inžiniering!
Výmena okien a dverí
Výmena okien a dverí.
Keďže okná a dvere nie sú len Vaším okom a vstupom do sveta, ale uniká cez ne najviac energie prípadne vzniká najviac tepelných záťaží, zaslúžia si okná a dvere zvláštnu pozornosť.
Dôvod úniku energie je jednoduchý, ak boli okná inštalované viac ako 20 rokov je vysoko pravdepodobné, že sú už rámy podstatne opotrebované a infiltrácia týmto faktom zapríčinená je takisto veľmi výrazná. Výmenou okien je možné ušetriť až 30% energie na vykurovanie. Podstatné je ale aj to, že po výmene okien je kvôli vyššej vlhkosti nutné častejšie vetrať, aby sa zamedzilo vzniku plesní a tým vzniku alergií a ochorení. Pri výmene okien je potrebné dohliadnuť na správne osadenie a zaizolovanie.
Tak ako iné stavebné prvky aj okná resp. okenné rámy z rôznorodých materiálov majú svoje výhody aj nevýhody. Každopádne treba v prvom rade prihliadať na kvalitu a fyzikálne vlastnosti, nekupujte hneď prvé okná na ktoré natrafíte.
Fyzikálne vlastnosti majú rovnako rám aj zasklenie.
Pri nízkoenergetických domoch sa ráta s použitím okien s izolačným trojsklom, ktorých cena je síce vyššia, ale úspora prevádzkových nákladov pri týchto oknách je vyššia ako pri klasických oknách s izolačným dvoisklom.
Jedným z najdôležitejších fyzikálnych parametrov, podľa ktorých sa pri výbere okna riadime je súčiniteľ prechodu tepla U (W/m2K). Čím je hodnota nižšia tým sú vlastnosti okna lepšie. Hodnota sa udáva ako Ug pre zasklenie, Uf pre rám okna a Uw pre okno ako celok. Okná (vrátane zasklenia okenných rámov) by nemali prekročiť U-hodnotu 0,80 W / (m² K).
Ďalšia fyzikálna hodnota, ktorá je pri zasklení nízkoenergetických domov veľmi dôležitá je celková priepustnosť energie slnečného žiarenia g (-), zahrňuje priamu priepustnosť slnečného žiarenia cez zasklenie a sekundárne vyžiarený tepelný tok zasklením do interiéru. Túto vlastnosť zasklenia využívame najmä v zime.
Žalúzie, rolety a tienidlá.
Žalúzie rolety a tienidlá sú neodmysliteľnou súčasťou nízkoenergetických domov a pasívnych domov, pretože zabezpečia aby v lete nedochádzalo k prehievaniu zasklenia, musia byť ale z exteriérovej strany okna prípadne v medzipriestore zasklenia. Túto vlastnosť dokážu rovnako dobre zabezpečiť aj predsadené konštrukcie napr. markízy a balkóny. Oproti vonkajším žalúziám a roletám majú ale všetky ostatné jednu nevýhodu. Exteriérové rolety a žalúzie Vám dokážu ušetriť energiu naviac nakoľko fungujú podobne ako keď si dáte deku.