Čo potrebujete vedieť
Naj články
- Esmal a jeho využitie
- Koľko ľudí zvládne Zem?
- Vyrieši grafén svetovú krízu s vodou?
- Sedačky na mieru: Dizajn a pohodlie, ktoré v obchode nezoženiete
- Pasívne domy z prírodných materiálov
- JE S NÁMI KONEC? FILM
- Montáž drevohliníkových okien MINTAL Style
- Staviate rodinný dom, ale nemáte dosť skúseností alebo časovú kapacitu? Objednajte si inžiniering!
Systémy pre geotermiu
VYKUROVANIE A CHLADENIE GEOTERMÁLNYM TEPLOM
V súvislosti s rastúcimi energetickými nákladmi, nárokmi na ekológiu a komfort, naberá geotermika na dôležitosti. Bez ohľadu na počasie a klímu, vždy je k dispozícii, a preto je najnezávislejšou formou obnoviteľnej energie.
Energia nahromadená vo vnútri Zeme je v strednej Európe prístupná už od hĺbky 1,5 m. Už v hĺbke 10m prevláda po celý rok takmer úplne konštantná teplota asi 10 °C, ktorá po každých 100 metroch hĺbky stúpne asi o 3 °C. Ľudia využívajúci geotermálne teplo môžu lacno získať až 75 % tepla z vnútra Zeme.
Ponuka - špecialistu na geotermiku – siaha od získavania energie z plochy pomocou kolektorov, cez získavanie energie z hĺbky pomocou sond, až po využívanie antimikrobionálnych zemných tepelných výmenníkov vzduchu na kontrolované vetranie obytného priestoru.
Na využívanie geotermálneho tepla máme v ponuke viacero systémových riešení:
- kolektor zemského tepla
- sonda
- geotermická sonda
- energetické pilóty
Kolektory zemského tepla
Zemné kolektory uložené vodorovne v hĺbke asi 1,5 m. Vhodné do novostavieb (najmä do nízkoenergetických domov) a na sanáciu starých stavieb, ak je k dispozícii potrebná plocha pozemku.
Sonda
Najnovšie riešenie, teleskopické špirálové sondy: Rozsah zavedenia do hĺbky len 3 až 5 metrov. Vhodné do novostavieb (najmä do nízkoenergetických domov) ako aj pri sanácii starých stavieb, najmä ak je k dispozícii malá plocha pozemku a je vylúčené zhotovenie vrtu.
Geotermické sondy
Geotermické sondy zavedené zvisle do zeme, bežne do hĺbky 70 až 150 m – čo znamená vysoký stupeň účinnosti. Pre maximálnu prevádzkovú bezpečnosť kompletne bez zvarových spojov v pôde. Požívajú sa najmä v novostavbách, pri ktorých je k dispozícii malá plocha pozemku.
Energetické pilóty
Kolektorové rúrky integrované do základových pilót. Používajú sa pri novostavbách pri zakladaní s vŕtanými pilótami, ktoré sú i tak potrebné zo statických dôvodov. Len mierne zvýšenie nákladov podzemnej stavby.
Výhody jedným pohľadom:
--až 75 % energetický zisk
--všetky nízkoteplotné vykurovacie sústavy sa dajú ideálne kombinovať so sondami
--jedno riešenie – dva spôsoby využitia: vykurovanie a chladenie
--trvalo minimálne prevádzkové náklady
--najnovšie riešenie – sonda Helix: rozsah zavedenia
len 3 až 5 metrov do hĺbky a nie je nutné realizovať náročné hĺbkové vrty