Čo potrebujete vedieť

Staviate rodinný dom, ale nemáte dosť skúseností alebo časovú kapacitu? Objednajte si inžiniering!

Počas obdobia, keď budete stavať dom, sa z vás určite stane guru v oblasti stavebných povolení, vyhlášok a nariadení, no ešte predtým, než sa do toho vôbec pustíte, vás predstava behania po úradoch pravdepodobne trocha vydesí. Inžiniering je riešením, pretože vďaka nemu si na toto všetko môžete najať „kvalifikovaného asistenta“.

 

Stavba domu je snom mnohých mladých ľudí, ktorí túžia po kúsku vlastného priestoru obohnaného plotom. Pretože hoci niekomu vyhovuje život v paneláku, kde sa o metre štvorcové spoločných priestorov delí s kopou ďalších ľudí, iného to ťahá k väčšiemu súkromiu, do blízkosti prírody alebo väčšieho životného priestoru.

 

Prvou zaťažkávacou skúškou vašich nervov na ceste za snom o vlastnom bývaní bude hypotéka, ktorá je len „luxusným pomenovaním“ pre zháňanie dokladov o príjme a o účele úveru, znaleckých posudkov, komentárov a žiadostí o výnimky, a následným čakaním na schválenie úveru. A tam sa to všetko len začína…

 

Hľadajte projekčnú kanceláriu, ktorá vám ponúkne aj inžiniering

 

Nie je to podmienka, ale ušetrí vám to ďalšie sedenia a rokovania, a najmä drahocenný čas, ktorý si môžete uchrániť práve pomocou inžinieringu. Ak ste rozhodnutí, že ho určite využijete, v rámci jednej projekčnej kancelárie tak získate „balíček 2v1“. Podstatou inžinieringu je zastupovanie klienta pred príslušnými úradmi počas prípravy potrebných dokumentov a zabezpečovania stanovísk k stavbe. Zjednodušene povedané – vám sa nechce chodiť po úradoch a vybavovať papiere, tak to za vás urobí niekto iný.

 

Výhodou inžinieringu (okrem šetrenia času a nervov) je to, že jeho rozsah si určujete sami. Nie je teda podmienkou, že si musíte zaplatiť sprostredkovanie všetkých úkonov, vybrať si môžete napríklad len jeden, štyri alebo celé portfólio služieb.

 

Čo všetko si môžete nechať zabezpečiť inžinieringovou službou?

  • územné rozhodnutie,

  • stavebné povolenie,

  • kolaudačné rozhodnutie,

  • všetky zmluvy potrebné k pripojeniu na inžinierske siete,

  • ďalšie povolenia potrebné na uskutočnenie stavby (napr. rozkopávkové povolenie),

  • povolenie k odstráneniu stavby,

  • vyňatie pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu,

  • povolenie vodnej stavby ku studni

  • a iné

 

Pre koho je inžiniering vhodný?

 

Inžiniering je v konečnom dôsledku vhodný úplne pre každého, no odporúča sa najmä ľuďom s minimálnymi, respektíve so žiadnymi skúsenosťami s byrokratickými záležitosťami pri stavbe domu. Ocenia ho tiež mimoriadne vyťažení zákazníci alebo dokonca aj ľudia s mimoriadnym odporom k úradným záležitostiam.

 

Ceny inžinieringu sú u každého sprostredkovateľa iné a tiež sa líšia podľa povahy potrebných dokumentov: končený výpočet je tak vždy individuálny pre každého jedného klienta. Zaplatením si inžinieringových služieb investujete nielen do svojho majetku, ale tiež do času, ktorého hodnota je dnes absolútne nevyčísliteľná.