Čo potrebujete vedieť

Rekuperácia vzduchu

Rekuperácia zvaná tiež spätné získavanie tepla je vlastne možnosť ako mať v dome vždy čerstvý vzduch a pritom mať čo najmenšiu stratu energií (tepelné straty).

Ako funguje rekuperácia?

Princíp rekuperácie je v podstate o odovzávaní tepla jednoduchou výmenou medzi odpadným vzduchom a privádzaným vzduchom a to tak, že tieto sa nezmiešajú. Tzn. prívod a odvod majú samostatné potrubia, ktoré prechádzajú cez doskový výmenník tepla prípadne je využívaný systém rúra v rúre. Potrubie je možné viesť napríklad v zemi čím je systém ešte efektívnejší.

Aká je účinnosť rekuperácie?

Účinnosť rekuperácie je závislá od rekuperátora resp. systému rekuperácie, pre ktorý sa investor rozhodne, všetko je samozrejme závislé od financií, výberu a umiestnenia systému. Rekuperáciou určite nedosiahneme 100% získanie tepla do privádzaného vzduchu, ale na trhu sú už systémy s viac ako 70% účinnosťou. To znamená, že min 70% odvádzaného tepla sa vráti späť do priestoru s čerstvým vzduchom. Tento fakt je na zamyslenie - mať vždy čerstvý vzduch a pritom nízke náklady na vykurovanie.

rekuperácia vzduchu, spätné získavanie tepla VIESSMANN

Pasívny predohrev čerstvého vzduchu.
Čerstvý vzduch môže byť do domu vedený v zemi tzv. zemný výmenník tepla, aj za chladných zimných dní tak zohreje prívodný vzduch na teplotu asi 5 ° C. To je rozumná voľba, ale nie je nutná pri každom nízkoenergetickom dome.

rekuperácia zemným výmenníkom v lete -REHAU

rekuperácia zemným výmenníkom v zime - REHAU