Čo potrebujete vedieť

Podzemné skleníky

Podzemné skleníky pre celoročné záhradníctvo

Mnohí pestovatelia v chladnejších klimatických podmienkach často využívajú rôzne spôsoby, ako si predĺžiť vegetačné obdobie pre svoje plodiny. Veľmi populárne boli donedávna skleníky.

Skleníky sú väčšinou presklené konštrukcie, avšak sú veľmi finančne náročné a celoročné vykurovanie pestovateľov vychádza veľmi draho. Oveľa dostupnejšou a výhodnejšou alternatívou ako skleníky sú „ walipiny „ ( indické slovo pre „miesto tepla“ ) tiež známe ako podzemné skleníky. Prvý walipiny bol vyvinutý asi pred 20 rokmi v chladných horských oblastiach Južnej Ameriky. Táto metóda umožňuje pestovateľom udržiavať produktivitu v záhrade takmer po celý rok.

 

Walipiny - podzemné skleníky

 

Je to celkom zaujímavý spôsob pestovania, ktorý kombinuje princípy pasívneho solárneho vykurovania v krajine. Walipiny využíva zdroje prírody, ktoré sú schopná poskytovať teplé, dobre osvetlené prostredie pre celoročné pestovanie rastlín. Walipiny má jednoduchý obdĺžnikový tvar – jednoduchá diera v zemi. Najdlhšia plocha obdĺžnika je otočená tak, aby čelila zimnému slnku – na severe v južnej pologuli a na juhu v severnej pologuli. Silná stena zhutnenej zeminy v zadnej časti budovy a oveľa nižšia stena na prednej strane poskytujú potrebný uhol pre plastovú plochu strechy. Táto strecha utesňuje otvor, poskytuje izolačný vzdušný priestor medzi dvoma vrstvami z plastu a umožňuje preniknúť slnečným lúčom dovnútra, čím sa vytvorí teplé a stabilné prostredie pre rast rastlín.  

 

Walipiny - podzemné skleníky

 

Najlepšie zo všetkého je, že na stavbu walipiny budete potrebovať asi okolo 250 – 350 dolárov, a to len vďaka tomu, že pri stavbe sa dajú využiť voľné pracovné sily – rodiny, známych, či susedov. Taktiež i materiál, ktorý budete využívať na stavbu môžete použiť lacnejší.

Lacné , ale účinné podzemné skleníky sú skvelý spôsob pre pestovateľov, ako predĺžiť pestovanie rastlín po celý rok aj v chladnejších klimatických podmienkach. 

 

www.treehugger.com