Čo potrebujete vedieť

Kachle Indigirka - vyrábajú elektrinu

 

Kamna Indigirka

O tom, že potenciál ruskej vedy je ohromný, asi nikto nepochybuje. Nie všade vo svete totiž testujú malé "domáce" jadrové elektrárne, ako sme zistili pred viac ako rokom pri ceste na východ od nás. Toto je ale zatiaľ vízia budúcnosti, tak sa dnes radšej bližšie pozrime na iný výrobok, ktorý je už v predaji a zaujme všetkých, ktorí túžia po alternatívnom zdroji elektrickej energie.


Na začiatku nápadu boli obyčajné gamatky a myšlienka, ako využiť tepelný potenciál, ktorý v nich vzniká pri horení všade dostupného dreva. Spoločnosť Termofor uviedla v spolupráci s Petrohradskej firmou Kryoterm do sériovej výroby novinku, ktorá nemá analógiu v Rusku, ani vo zvyšku sveta. Sú to kachle "Indigirka" na pevné palivo kombinované so sporákom, ktoré majú navyše zabudovaný generátor transformujúcu tepelnú energiu na elektrickú. Počas normálnej prevádzky, kedy vykurujete či varíte jedlo, tak kachle produkujú jednosmerné napätie 12 voltov s výkonom najmenej 50 wattov.

 

Je to veľa alebo málo? Pre komfortom obklopeného mestského človeka to určite dostačujúce nebude. Avšak pre ľudí, ktoré sú z akýchkoľvek dôvodov úplne odrezaní od okolitého sveta a jeho výdobytkov, môže týchto 50 wattov znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. Pripomeňme si, že v dnešnom svete je stále viac ako 1,6 miliardy ľudí nemajúcich prístup ku stacionárnym zdrojom elektrickej energie. Na súčasnej urovni vývoja energeticky úsporných technológií sa nám však ponúka už celý rad elektrických spotrebičov zaisťujúcich civilizovaný život. 


Z 21 miliónov chát v Rusku ich asi 5 miliónov nie je pripojené na elektrinu, alebo bude čeliť vážnym nedostatkom elektriny. V severných šírkach má navyše získavanie elektriny z tepla kachlí niekoľko výhod oproti veterným turbínam, solárnym panelom, či dieselovým generátorom. Je ľahké si predstaviť skutočné podmienky, kde nie je ani vietor, ani slnko, ani schopnosť dodávať naftu.


Vyprodukovaný prúd z kachlí umožňuje napájať 2 - 3 úsporné žiarovky, notebook, mobilný či satelitný telefón, fotoaparát, videokameru, prenosnú TV, rádio, DVD prehrávač, mini-chladničku a ďalšie prenosná a energeticky efektívne zariadenia. Podľa výsledkov laboratórnych a poľných skúšok idú kachle v stabilnom režime už 6 - 8 minút po zapálení paliva. O spoľahlivosti týchto zariadení nie je pochýb, pretože spoločnosť Kryotherm už mnoho rokov dodáva výrobky spotrebiteľom v 17 krajinách.


Firma plánuje v blízkej dobe navýšiť výkon dodávanej energie na 100 wattov. Hoci to nebude výkon dostačujúci pre zásobenie elektrinou napríklad u rodinných domov, sú tieto kachle využiteľná ako zdroj energie pre prípad núdze. Oveľa zaujímavejšie bude ich využitie pre chatárov, kde na vykúrenie a osvetlenie jednej či dvoch miestností úplne postačí. A ešte si k tomu môžete pustiť rádio, alebo cez noc nabiť mobil a notebook. Vývoj týchto kachlí je sledovaný tiež armádou, záchranári, geológov, či rybári a lovci. Ďalším významných segmentom sú aj kočovné národy a národy severných oblastí.

 

 

Základné technické údaje
Max. objem vykurovaného priestoru 50 m3
Tepelný výkon 4 kW
Hmotnosť 54 kg
Rozmery (v x š x h) 65 x 54 x 43 cm
Výstupné napätie 12 V
Výstupný el. výkon 50 W
Kapacita vstavaného akumulátora 12 Ah

Pre úplnosť treba dodať, že kachle Indigirka získali prestížne ocenenie v ankete TOP 10 ruských technológií v roku 2011 a vzbudili veľký záujem japonských biznismanov na veľtrhu v Salt Lake City v roku 2010.

Vyšlo: naseekonomika.cz, via ac24.cz

Zdroj: www.vlastnihlavou.cz